Tapis raidieraksts par teātri ārvalstīs

Lai informētu arī plašāku auditoriju par aktualitātēm ārvalstu teātrī, Latvijas teātra darbinieku savienība veido raidierakstu sēriju un publicē pirmo raidierakstu par teātri Polijā. Ar teātra kritiķi, tulkotāju un kuratori Agņešku Ļubomiru Pjotrovsku sarunājas Jevgēņija Šermeņeva. 

Ar Latvijas Republikas Kultūras ministrijas deleģējumu no 2023. līdz 2025. gadam Latvijas teātra darbinieku savienība (LTDS) īsteno starptautiskās sadarbības veicināšanas pasākumus  teātra jomā. Tā ietver ikgadēju Latvijas teātru izrāžu SKATI, kas tiek rīkota, lai sniegtu iespēju iepazīties ar Latvijas teātri ārvalstu skatuves mākslas profesionāļiem; regulāru ārvalstu teātra profesionāļu informēšanu par Latvijas teātra jaunumiem, kā arī vietējo profesionāļu apmācību un informēšanu par teātri ārvalstīs. 

Lai informētu arī plašāku auditoriju par skatuves mākslas aktualitātēm ārpus Latvijas, tiek veidots raidieraksts “Teātris ārvalstīs”, un decembrī tiek publicētas pirmās sarunas par teātri Latvijai tuvajās kaimiņvalstīs – Polijā un Lietuvā.

Stāsta raidieraksta satura veidotāja Jevgēņija Šermeņeva: “Latvijas teātra izrāžu SKATE nav tikai izrāžu apkopojums, bet arī vieta un laiks sarunām par teātri. Viena no SKATĒ apmeklētākajām un apspriestākajām izrādēm bija poļu režisora Lukaša Tvarkovska Dailes teātrī veidotā “Rotkho”, kas Latvijas teātra kontekstā tiek vērtēta kā novatoriska pieredze. Tāpēc likumsakarīgi, ka pirmo uz raidierakstu par teātri ārvalstīs aicinājām pārstāvi no Polijas. Mana sarunu biedrene ir teātra kritiķe, tulkotāja un kuratore Agņeška Ļubomira Pjotrovska, kura novembrī viesojās Latvijas teātra izrāžu SKATĒ. Atzinīgi vērtējot piedāvāto izrāžu daudzveidību un profesionālo līmeni, viņa izteica pārsteigumu par to, ka salīdzinājumā ar Poliju viņa šeit redzējusi maz izrāžu, kas runā par sabiedrībā aktuālām tēmām. Tāpēc mēs tiekamies, lai uzzinātu, kāda loma ir teātrim Polijas sabiedrībā un ka tas reaģē un mijiedarbojas ar politiskajām un sabiedriskajām aktualitātēm. Sarunājamies par to, kā veidojušās šobrīd Polijas teātrī populārās dramaturģijas tendences; kas ir Polijas kultūrā iecienītais reportāžas žanrs, teātra scenārijs un solidaritāte. Par to visu klausieties mūsu raidierakstā.”

Raidieraksts pieejams LTDS mājaslapā, sadaļā "SKATE": https://ltds.lv/lv/skate/raidieraksts/. Raidieraksta autore: Jevgēņija Šermeņeva, simultānais tulkojums: Jana Ļisova.

Nākamais raidieraksts gaidāms jau drīzumā, tajā sarunāsimies ar Lietuvas teātra kolēģiem par teātri Lietuvā šodien, īpaši pievēršoties skatuves mākslas festivāliem.