No 21. līdz 23. maijam Ģertrūdes ielas teātrī notiks šobrīd spilgtākā Lietuvas neatkarīgā teātra MMLAB (Meno ir mokslo laboratorija) viesizrāžu skate. Programmā iekļautas trīs atzītu laikmetīgo skatuves mākslinieku un kolektīvu izrādes, kas izaicina un aicina pārskatīt pastāvošo lietu kārtību.
Izrāžu skatē būs skatāmas Lauras Kutkaites performatīvā lekcija par baudu TREMOLO, Nauberta Jasinska un Mata Dirginčus viencēliena izrāde par atvērtību un jūtīgumu PILENE*, kā arī Grētas Grinevičūtes Deja cigaretei un labākajam draugam.
Izrādēm tiks nodrošināts tulkojums latviešu un angļu valodā.
Viesizrāžu sēriju Rīgā finansiāli atbalsta Lietuvas kultūras padome un Viļņas pilsētas pašvaldība, kas dod iespēju sniegt dāvanu aizrautīgākajiem skatītājiem: iegādājoties pilnas cenas biļetes uz katru no atsevišķajām izrādēm, automātiski piemērojas atlaide 30% apmērā no biļešu kopsummas.
MMLAB (Mākslas un zinātnes laboratorija) ir profesionāls nevalstiskais teātris Lietuvā, Viļņā. Tā darbība aizsākās radošos projektos, kur mākslinieki un zinātnieki kopā eksperimentēja ar inovatīvām teātra tēmām un formām. Šie eksperimenti nu jau kļuvuši par pamatu MMLAB teātra darbības stratēģijai. Šobrīd teātris sadarbojas ar jauniem un jau atzītiem māksliniekiem, kā arī uztur ciešus kontaktus ar partneriem gan nacionālā, gan starptautiskā līmenī. Projektos tiek iesaistīts aizvien lielāks skaits mākslinieku un eksperimentēts ne tikai ar formām un tēmām, bet arī ar nekonvencionālām mākslas izrādīšanas vietām, veidojot instalācijas, piemēram, pazemes ejās vai bērnudārzos. Laika gaitā organizācija ieguvusi atzinību gan skatītāju, gan kritiķu vidū. MMLAB viesošanās Rīgā ir teātra jaunāko darbu debija ārvalstīs.
Viesizrādes Rīgā uzņem Ģertrūdes ielas teātris (ĢIT), turpinot iepazīstināt interesentus ar aktuālo Baltijas neatkarīgo teātru piedāvājumā. 2024. gadā skatītājiem bija iespēja redzēt Rūtas Ronjas Pakalnas izrādi “Body of Dreams” no elektron (Igaunija) un Artura Areima teātra “Par labāku pasauli” (Lietuva). 2022. un 2023. gadā ĢIT viesojušies Adrian Carlo Bibiano, Arūnas Mozūraitis, Lietuva “Pietiekams attālums”, “Melns. Balts”, Viļņas pilsētas teātris “Atvērtais aplis”, Lietuva, Renāte Kērda “Lood”, Tartu Jaunais teātris Igaunija “nowhere, but here”, dejas kompānija “nu epiko”, Lietuva, “bowel”, rež.Nauberts Jasinsks, Kauņas pilsētas kamerteātris, Lietuva.
PLAŠĀKA INFORMĀCIJA PAR IZRĀDĒM UN MĀKSLINIEKIEM
21. maijā pl. 19.00 Laura Kutkaite TREMOLO: performatīva lekcija par baudu. "Tremolo" ir metafora un impulss gan baudai, gan bailēm. Bailēm no neatbilstības sabiedrības radītajām vai uzspiestajām "normām" seksuālās baudas kontekstā. Bailēm dzīvot saskaņā ar citu gaidām, kuras tik bieži iemiesojam un pieņemam par savām, ka pat nepamanām to ietekmi. Izrāde pievēršas jautājumiem par to, kas mums ticis atkārtots neskaitāmas reizes; kas tiek noklusēts, bet ko gribētu zināt, saprast un dzirdēt viens no otra, lai katrs no mums justos normāls un vesels savā seksuālajā dzīvē?
Laura Kutkaite ir teātra režisore. Pirms studējusi režiju Lietuvas Mūzikas un Teātra akadēmijā, beigusi arī horeogrāfijas un filozofijas studijas. 2022. gadā “Fast Forward” festivālā Drēzdenē ar savu debijas darbu "Sirēnu klusums" (Lietuvas Nacionālais drāmas teātris) apbalvota kā labākā jaunā režisore Eiropā. Tajā pašā gadā Laura tika nominēta Skatuves zelta krustam (augstākais apbalvojums teātra mākslā Lietuvā) kā labākā jaunā māksliniece par izrādi "Teiresija krūtis" (Lietuvas Nacionālais drāmas teātris). Viņas darbos atspoguļojas tēmas, kas saistītas ar ķermeni, dzimumu, sociālo atstumtību un identitātes kontroli. Feminismu viņa uztver kā intelektuālu apņemšanos, un katrs viņas radošais darbs kļūst par centieniem stiprināt sieviešu spēku un atbrīvoties no patriarhāta ierobežojumiem.
INFO UN BIĻETES: https://git.lv/lv/events/view/1237
22. maijā pl.19.00 Mats Dirginčus un Nauberts Jasinsks PILENE* - viencēliena izrāde par atvērtību un jūtīgumu.
Pilene bija pagānu pils Lietuvā, kurai 14. gadsimtā uzbruka krustneši. Pēc divu dienu smagas cīņas pilēnieši saprata, ka iebrucēji ir guvuši virsroku. Lai nepadotos ienaidniekam, viņi pieņēma izmisīgu lēmumu - nogalināt sevi un savus tuviniekus. Šis notikums tiek uzskatīts par vienu no slavenākajiem kolektīvās pašnāvības gadījumiem un ir kļuvis par svarīgu pretošanās simbolu Lietuvā. Tā nozīme īpaši pieauga padomju okupācijas laikā, kad lietuvieši to uztvēra kā pretošanās simbolu cīņai par brīvību.
Vēsturiski, kara un iznīcības draudu laikā sabiedrībā nostiprinās tradicionālās, konservatīvās vīrišķības idejas. Tas nozīmē, ka vīrieša loma tiek saistīta ar spēku, drosmi un upurēšanos. Tomēr mūsdienās vīriešu identitāte attīstās un attālinās no šiem patriarhālajiem standartiem. Tajā pašā laikā ekonomiskie un politiskie draudi var pastiprināt šo identitātes konfliktu, jo sabiedrība joprojām sagaida no vīriešiem noteiktas lomas un uzvedības modeļus.
Apzinoties pilēnu vēstures potenciālās atkārtošanās iespējas, izrāde pārskata tradicionālo, stingro vīrišķības izpratni. Tā pievēršas jautājumiem par to, kā mēs varam radīt jaunus savstarpējās mijiedarbības modeļus, kas veicina atvērtību, jūtīgumu un empātiju?
Mats Dirginčus ir teātra un kino aktieris. Viņa radošā darbība ietver vairākus desmitus lomu Lietuvas Valsts jaunatnes teātrī, Panevēžas Joza Miltina drāmas teātrī, Kauņas Kamerteatrī u.c. Šobrīd viņš darbojas kā kino un teātra režisors. Mats ir Lietuvas Kultūras ministrijas jaunā mākslinieka balvas laureāts, kā arī Skatuves zelta krusta nominants.
Nauberts Jasinsks 2020. gadā ieguva maģistra grādu režijā un šobrīd strādā gan valsts, gan neatkarīgajos teātros. Mākslinieks pastāvīgi eksperimentē ar dažādām formām un idejām, kas izceļ intelektualitāti viņa darbos. Viņš pievēršas patriarhālās sabiedrības kārtības kritikai, kā arī savos darbos aktualizē cilvēktiesību, seksualitātes un empātijas jautājumus. Nauberts ieguvis vairākas prestižas balvas - Skatuves zelta krustu, D. Tamulevičutes Nacionālā drāmas konkursa balvu, Zinātņu akadēmijas balvas u.c.
INFO UN BIĻETES: https://git.lv/lv/events/view/1238
23. maijā pl.19.00 Grēta Grinevičūte “Deja cigaretei un labākajam draugam”
Saikne starp labākajiem draugiem, kas nav balstīta ne asinsradniecībā, ne romantiskās attiecībās, bieži vien kļūst par vienām no ilgstošākajām attiecībām cilvēka dzīvē. Draudzība ir liecinieks tam, kā veidojas un brūk citas attiecības, draudzība ietekmē otra cilvēka personības attīstību un iedvesmo iekšējām pārmaiņām. Attālināmies un tuvojamies, pieskaramies un atkal atkāpjamies. Esam atkailināti, ievainojami, dažreiz greizsirdīgi, bet vienmēr saglabājam saikni viens ar otru. Izrāde "Deja Cigaretei un Labākajam Draugam" ir horeogrāfes Grētas Grinevičūtes ceturtais darbs no darbu sērijas, kurā viņa pēta attiecības ar konkrētiem vai abstraktiem objektiem, ģimenes locekļiem, draugiem, kā arī viņu atmiņām, domām un idejām.
Grēta Grinevičūte ir horeogrāfe un dejotāja. Viņa ir daudzpusīga un radoša māksliniece, kuru interesē ļoti plašs jomu loks no laikmetīgam operām līdz teātra skatuvēm. Greta kā horeogrāfe darbojas, veidojot laikmetīgās dejas izrādes un filmas.
INFO UN BIĻETES: https://git.lv/lv/events/view/1239