11.12.2017.

[galerija]:

Teātra Zelta fonda godināšanas pasākums 2017


skatīt


11.12.2017.

Latvijas Teātra Zelta fondā uzņemtas Solveiga Raja un Silvija Bitere


Svētdien 10.decembrī, Latvijas Nacionālās operas un baleta Beletāžas zālē notika Latvijas Teātra Zelta fonda dalībnieku godināšanas vakars.

Svinīgā atmosfērā, ar mecenātu Borisa un Ināras Teterevu fonds, SIA “Silvanols”, Jāņa Zuzāna, Paula Anteina un Latvijas Nacionālās operas un baleta atbalstu, tika godināti Latvijas Teātra Zelta fonda dalībnieki. No 2007. gada fondā tiek uzņemti skatuves mākslinieki, kuri devuši īpašu ieguldījumu teātra nozarē. Patlaban Latvijas Teātra Zelta fondā ir 14 skatuves mākslinieki - vecmeistari un ar teātra mākslu saistīti cilvēki: Elvīra Baldiņa, Gunārs Zemgals, Helga Dancberga, Ņina Ņeznamova, Uldis Dumpis, Vera Valtere-Gribača, Gunārs Placēns, Ruta Birgere, Māra Zemdega, Velta Skurstene, Jānis Kubilis, Astrīda Kairiša, Felikss Deicš, Baiba Indriksone.

Šogad Teātra Zelta fonds uzņēma vēl divus skatuves māksliniekus – Latvijas Nacionālās operas solisti Solveigu Raju un Latvijas Leļļu teātra aktrisi Silviju Biteri.

Solveiga Raja ir izcila latviešu dziedātāja, kura ar savu lirisko soprānu, skaisto balss tembru un labām aktrises dotībām apbūra Latvijas Nacionālās operas apmeklētājus.

Dziedātājas balss īpatnības un cilvēciskā būtība visspilgtāk atklājās Džuzepes Verdi, Rudžero Leonkavallo, Frančesko Čilea un Džakomo Pučīni operās. Neaizmirstamākās lomas, kuras viņa dziedāja uz Latvijas Nacionālās operas skatuves bija Amēlijas loma Džuzepes Verdi “Masku ballē”, Violeta “Traviatā”, Leonora “Trubadūrā”, Toskas loma Džakomo Pučīni “Toskā”, kā arī dejiskā Salome Riharda Štrausa operā “Salome”.

Solveigas Rajas visspēcīgākā īpašība bija un ir viņas darba spējas, neatlaidība un pašatdeve. Vairāk kā 20 gadus uz viņas pleciem bija Latvijas Nacionālās operas repertuārs.

                                                                                                             Aleksandrs Viļumanis

 

Aktrise Silvija Bitere Latvijas Leļļu teātrī aizvadījusi 50 savas dzīves un darba gadus, nospēlējot vairāk nekā 100 lomu. Daudzo darba gadu gaitā viņa sevi parādījusi un vēl joprojām turpina apliecināt kā aktrisi ar plašu ampluā, vienlīdz spēcīgi iedzīvinot gan lirisko tēlu, gan komisko varoņu lelles. Silvija Bitere ir teātra aktieru trupas neatņemama sastāvdaļa ne tikai kā aktrise, bet arī kā lielisks atbalsts, kolēģe un skolotāja, kurai ir talants un gadu gaitā iegūtas, nenovērtējamas zināšanas leļļu mākslā.  Lielās zāles jauniestudējumu procesā Silvija Bitere veic arī režisora asistentes pienākumus, jo lieliski sajūt dramaturģisko materiālu un aktieru iespējas. Aktrises balsī runā daudzu animācijas filmu varoņi un lielu daļu mūža viņa bijusi cieši saistīta arī ar televīziju - piedalījusies populārajos bērnu raidījumos “Kling, klang esam klāt”, “Reiz runcis Renārs”, “Kraukļa krājumi” u.c. 

                                                                                                                                    Liene Paukšēna 

Pasākumu vadīja Latvijas Teātra darbibnieku savienības priekšsēdētāja Daiga Šiliņa. Klātesošos Zelta fonda dalībniekus uzrunāja arī profesors, gastroenterologs Anatolijs Danilāns, kurš novēlot māklsiniekiem stipru veselību un možu garu, uzrunāja aktierus kā kolēģus un atzina, ka bez aktieriem ārsta darbs nebūtu iedomājams, jo aktierim ir iespēja ārstēt cilvēka dvēseli, bet ārstam tikai kaites. 

Rūpējoties par mākslinieku labsajūtu, LTDS atbalstītājs SIA „Silvanols” pasniedza īpašas balvas Zelta fonda dalībniekiem. “Jau vairāk nekā 20 gadus sadarbībā ar veselības aprūpes speciālistiem uzņēmums "Silvanols" palīdz Latvijas sabiedrībai justies labāk. Līdzīgu misiju gadiem ilgi pilda arī kultūras darbinieki, ar radošo darbu veicinot daudzu cilvēku labsajūtu. Tāpēc sadarbībā ar LTDS vēlamies parūpēties par pensionētajiem teātru darbiniekiem, dāvinot viņiem "Silvanols" produktu komplektus veselības uzturēšanai”  (kopā – 388 paciņas)  norāda Ieva Palma SIA “Silvanols” mārketinga vadītāja.

Pēc svinīgās ceremonijas Zelta fonda dalībnieki noskatījās baleta izrādi „Riekstkodis”.

 

skatīt


11.12.2017.

Mūžībā aizgājis Dailes teātra režisors Kārlis Auškāps


10.decembrī mūžībā aizgājis Dailes teātra režisors Kārlis Auškāps (1947-2017). 

Kārlis Auškāps ir viens no sešiem galvenajiem balstiem, uz kuriem no teātra dibināšanas brīža balstījies Dailes teātris – viens no teātra mākslinieciskajiem vadītājiem, tā virzības, ideju, estētikas un atmosfēras radītājiem – spilgta personība teātra mākslinieciskās būtības pārmantojamības ceļā. Neatņemama personība tajā radošo dižgaru virknē, kuri vadījuši teātri un noteikuši tā seju, spējot piešķirt savām radītajām izrādēm ne ar ko nesajaucamus, īpašus vaibstus. Interpretējot, ienesot savu skatījumu un izpratni, tomēr ne mirkli neapslāpējot Dailes teātra liesmu un turoties pie tā jau sākotnēji uzstādītā vadmoto – “Skaidrība. Vienkāršība. Kaislība”. Kārlis Auškāps vadīja teātri no 1987. līdz 2002.gadam. Viņš bija tas, kuru Dailes teātrī ieveda viņa skolotājs Arnolds Liniņš, un viņš bija tas, kurš savukārt Dailes teātrī ieveda tagadējo māksliniecisko vadītāju Dž.Dž.Džilindžeru. Vēl joprojām Dailes teātra aktieru kodolu veido Kārļa Auškāpa izvēlētie un arī izaudzinātie aktieri, liecinot par režisora spēju ieraudzīt un atpazīt patiesus talantus.

Tie, kuri mīl Kārli Auškāpu kā aktieri, atcerēsies viņa Viļņu Jāni Blaumaņa “Īsā pamācībā mīlēšanā”, Fogtu Ibsena “Brandā” vai Trigorinu Čehova “Kaijā”. Tie, kuri Kārli Auškāpu ciena kā režisoru, nekad neaizmirsīs viņa radītās leģendārās izrādes: “Sapnis vasaras naktī”, “Šerloks Holmss”, “Džons Neilands”, “Mūžības skartie”, “Kazanovas mētelis”, “Četras dienas jūnijā”, “Kad mēs, mirušie, mostamies”, “Romeo un Džuljeta”, “Šveiks” un daudzas citas. Tie, kuri Kārli Auškāpu augsti vērtē kā cilvēku, turēs mīļā piemiņā viņa labsirdību, tiešumu, godīgumu un humora izjūtu. Tie, kuri Kārli Auškāpu sauc par savu skolotāju, atcerēsies viņa plašās profesionālās zināšanas un teātra valodas izjūtu.

Dailes teātrī Kārlis Auškāps ir pavadījis visu savu radošo aktiera un režisora dzīvi – kopš 1971.gada. Arī viņa mūžs beidzies, strādājot Dailes teātrī, – rīt, 12.decembrī, pirmizrādi piedzīvos Kārļa Auškāpa atvadu sveiciens saviem skatītājiem – izrāde bērniem “Niķa un Riķa stiķi”.

Izsakām dziļu līdzjūtību Kārļa Auškāpa piederīgajiem, draugiem un visiem viņa talanta cienītājiem.

Izvadīšana notiks 2017.gada 16.decembrī: plkst. 11.00-13.00 atvadīšanās un izvadīšanas dievkalpojums Āgenskalna Baptistu baznīcā, Mārupes ielā 14; plkst. 14.00 apbedīšana I Meža kapos

Laikā no 11.00-12.00 paredzētas goda sardzes. Ja ir vēlme piedalīties, sazinieties ar Indru Lauri, 29153086

 

 

skatīt


30.11.2017.

Apsveicam


Daudz laimes dzimšanas dienā Uldim Norenbergam, Arturam Maskatam, Rasmai Dumpei, Hildai Ņikitinai, Indrai Briķei. Daudz baltu dieniņu!

skatīt


28.11.2017.

Aizvadīta “Spēlmaņu nakts 2016/ 2017” balvu pasniegšanas ceremonija


23. novembrī Dailes teātrī, Eduarda Smiļģa 131. dzimšans dienā tika  apbalvoti aizvadītās teātra sezonas labākie iestudējumi un idividuālie sniegumi.

Šogad „Spēlmaņu nakts” notika jau 24.reizi.  Kopā ar ceremonijas veidotājiem – režisoru Mārtiņu Meieru, mākslinieku Jāni Noviku un video mākslinieci Zani Zelmeni, klātesošie un LTV1 tiešraides skatītāji meklēja atbildes uz jautājumu kas mums ir teātris? Tas ir aktuāls jautājums gan skatītājiem, kuri ar savu klātbūtni apliecina skatuves mākslas nepieciešamību, gan teātra māksliniekiem un darbiniekiem, kuri ik dienu piepilda teātra telpu ar dzīvību, gan kritiķiem, kuri, iespējams, visbiežāk no visiem iepriekš nosauktajiem mēdz vārdiski atbildēt uz šo jautājumu: kas ir teātris?

Sezonas jauniestudējumus noskatījās, izvērtēja un laureātus izvirzīja žūrijas komisija

5 cilvēku sastāvā:

Silvija Radzobe – teātra kritiķe

Henrieta Verhoustinska – teātra kritiķe;

Edīte Tišheizere – teātra kritiķe;

Valda Čakare – teātra kritiķe;

Atis Rozentāls – teātra kritiķis.

„Spēlmaņu nakts 2017” ceremonija, kā arī Skatītāju balsojums norisinājās ar Borisa un Ināras Teterevu fonda un Kultūras ministrijas atbalstu. Balvas pasniedza 18 kategorijās, kā arī sveica balvas Par mūža ieguldījumu Teātra mākslā laureāti, piešķīra žūrijas specbalvu, skatītāju simpātijas balvas un bērnu žūrijas specbalvu.

“Teātris ir dziļi iesakņojies mūsos un mēs – teātrī. Un, šķiet, jau grūti saprast, kurš bez kura nevarētu iztikt. Teātris – šī burvīgā tautas gara ēka – bez skatītājiem, vai skatītāji, kas teātrī smeļas iedvesmu un sparu, bez teātra. Tādēļ “Spēlmaņu nakts” ir svētki ikvienam teātra mākslas cienītājam. Apsveicam laureātus ar šo augsto sasniegumu novērtējumu, apsveicam skatītājus ar iespēju baudīt izcilo mākslinieku plejādes sniegumu!” pauž mecenāti Boriss un Ināra Teterevi.

Ceremonijas tiešraidei bija iespējams sekot līdzi arī Latvijas Televīzijā un Latvijas Radio 1.

Teātra balvas „Spēlmaņu nakts” 2016./2017. gada sezonas laureāti:

BALVA PAR MŪŽA IEGULDĪJUMU:

- Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātra aktrise Ņina Ņeznamova un Latvijas Nacionālā teātra režisors Mihails Kublinskis.

GADA IZRĀDE:

Precības Liepājas teātrī, režisors – Sergejs Zemļanskis.

Gada lielās formas izrāde: 

Precības Liepājas teātrī, režisors – Sergejs Zemļanskis.

Gada mazās formas izrāde:

Jubileja ‘98 Daugavpils teātrī, režisore – Paula Pļavniece.

Gada izrāde bērniem vai pusaudžiem:

Šausmu autobuss Latvijas Nacionālajā teātrī, režisors – Kārlis Krūmiņš.

Gada sasniegums laikmetīgajā dejā:*

Bērnības sapnis – horeogrāfe Agnese Bordjukova, producents Pigeon-bridge, līdzproducenti –  Dejas anatomija un Cita abra.

* Laureātu  izvirza Laikmetīgās dejas horeogrāfu asociācija Latvijā un apstiprina Spēlmaņu nakts žūrijas komisija.

Labākie individuālie sniegumi

Gada režisors:

Sergejs Zemļanskis – Precības Liepājas teātrī.

Gada aktrise:

Indra Briķe – Pegija izrādē Pielūdzēja nr.1 Dailes teātrī.

Gada aktieris:

Rihards Jakovels – Krustiņš izrādē Pazudušais dēls Valmieras drāmas teātrī.

Gada aktrise otrā plāna lomā:

Kristīne Veinšteina – Līga izrādē Jubileja ’98 Daugavpils teātrī.

Gada aktieris otrā plāna lomā:

Arturs Krūzkops – Brencis izrādē Trīne un Larss izrādē Tuvā pilsēta Latvijas Nacionālajā teātrī.

Gada jaunie skatuves mākslinieki:

Alise Danovska – Līziņa un Matilde izrādē Pazudušais dēls Valmieras drāmas teātrī un Ņina Zarečnaja izrādē Kaija Latvijas Nacionālajā teātrī ;

Zanda Mankopa – Džuljeta izrādē Iemīlējās muļķis muļķītē un Kristīne izrādē Purva bridējs (-i) Daugavpils teātrī.

Gada scenogrāfs:

Maksims Obrezkovs – Precības Liepājas teātrī.

Gada kostīmu mākslinieks: 

Maksims Obrezkovs – Precības Liepājas teātrī.

Gada gaismu mākslinieks:

Mārtiņš Feldmanis – Karalis Līrs Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātrī un Precības Liepājas teātrī.

Gada video mākslinieks:

Artis Dzērve – Fausts Latvijas Nacionālajā Operā un Baletā.

Gada kustību mākslinieks:

Sergejs Zemļanskis – Precības Liepājas teātrī.

Gada sasniegums baleta mākslā: **

Elza Leimane – Sibilla Veina izrādē Doriana Greja portretrs Dailes teātrī un Vārna izrādē Vārna, Franciska izrādē Pie zilās Donavas, Anitra izrādē Pērs Gints Latvijas Nacionālajā operā un baletā.

     ** Laureātu izvirza Latvijas Profesionālā baleta asociācija un apstiprina Spēlmaņu nakts žūrijas komisija.

Gada muzikālās partitūras autors:

Kristaps Pētersons un Jēkabs Nīmanis – Pazudušais dēls Valmieras drāmas teātrī.

Gada sasniegums oriģināldramaturģijā (teksts, luga vai scenārijs): ***

Justīne Kļava Jubileja ’98 Daugavpils teātrī.

*** Laureātu nosaka Spēlmaņu nakts žūrijas komisija sadarbībā ar Laikmetīgo lugu autoru, scenāristu un dramaturgu apvienību. 

ŽŪRIJAS SPECBALVA:

Kristai Burānei par verbatim tradīcijas inovatīvu attīstīšanu izrādē “Robežas”. 

BĒRNU ŽŪRIJAS SPECBALVA: 

“Savādais atgadījums ar suni naktī” Latvijas Nacionālajā teātrī, režisors Valters Sīlis.

SKATĪTĀJU SIMPĀTIJAS BALVAS:

GADA IZRĀDE – “Precības”Liepājas teātrī, režisors Sergejs Zemļanskis

GADA AKTIERIS – Egons Dombrovskis

GADA AKTRISE – Ilze Ķuzule - Skrastiņa

Par savu mīļāko izrādi, aktieri un aktrisi teātros nobalsojuši 2659 cilvēki, bet internetā, Latvijas sabiedrisko mediju portālā lsm.lv  un spelmanunakts.lv, kopā 4000 balsojumu reizes.

 

 

skatīt

© 2017 LTDS / all rights reserved / designed by Emīls Linga / developed by Dzintars Bergs