15.06.2016.

Paziņoti Gada balvas teātrī "Spēlmaņu nakts 2015/2016" nominanti


Trešdien, 15.jūnijā, Latvijas Nacionālā teātra Baltajā zālē tika paziņoti pretendenti „Spēlmaņu nakts 2016” balvām 17 kategorijās.

Vairāk kā 110 sezonas jauniestudējumus noskatījās, izvērtēja un nominantus izvirzīja žūrijas komisija 5 cilvēku sastāvā:

Maija Uzula Petrovska – teātra kritiķe, žūrija spriekšsēdētāja

Silvija Radzobe – teātra kritiķe;

Mārīte Gulbe – teātra kritiķe;

Līga Ulberte – teātra kritiķe;

Atis Rozentāls – teātra kritiķis, laikraksta “Diena” žurnālists.

 “Spēlmaņu nakts”2015./2016. gada sezonas nominanti 17 kategorijās:

Nozīmīgākie iestudējumi:

Gada lielās formas izrāde:

  1. Asins kāzas Latvijas Nacionālajā teātrī, režisors – Vladislavs Nastavševs;
  2. Brodskis/Barišņikovs Jaunajā Rīgas teātrī, režisors – Alvis Hermanis;
  3. Laulības dzīves ainas Dailes teātrī, režisors – Regnārs Vaivars;
  4. Mežapīle Latvijas Nacionālajā teātrī, režisors – Elmārs Seņkovs;
  5. Portreti. Vilki un avis Liepājas teātrī, režisors – Viesturs Meikšāns;
  6. Uguns un nakts Latvijas Nacionālajā teātrī, režisors – Viesturs Kairišs. 

Gada mazās formas izrāde:

  1. Dāmas Teātrī TT, režisore – Inga Tropa;
  2. Melnā Sperma Ģertrūdes ielas teātrī, režisors – Vladislavs Nastavševs;
  3. Rondo Ģertrūdes ielas teātrī, režisors – Andrejs Jarovojs;
  4. Smaržo sēnes Valmieras drāmas teātrī, režisors – Mārtiņš Eihe;
  5. Zēns Latvijas Nacionālajā teātrī, režisors – Elmārs Seņkovs.

Gada izrāde bērniem vai pusaudžiem:

  1. Bērns vārdā Rainis Valmieras drāmas teātrī, režisors – Reinis Suhanovs;
  2. Kaka un pavasaris Galerijā istaba, režisors – Jānis Znotiņš;
  3. Pēdu dzinējs Caps Latvijas Leļļu teātrī, režisors – Ģirts Šolis;
  4. Reiz bijanebija Jaunajā Rīgas teātrī, režisore – Māra Ķimele;
  5. Sniegbaltīte un septiņi rūķīši Liepājas teātrī, režisors – Dž. Dž. Džilindžers.

Gada sasniegums laikmetīgajā dejā:*

  1. Dejas dienas desmitgade – laikmetīgās dejas notikums. Producents – Laikmetīgās dejas horeogrāfu asociācija Latvijā;
  2. Pēdējās vakariņas – izrāde/pastaiga. Steinuna Knutsdotira un Rebeka Ingimundardotira (Islande) sadarbībā ar Kristīni Brīniņu, producents – Latvijas Jaunā teātra institūts;
  3. Rauts. Horeogrāfe – Agate Bankava, dejas kompānija “ĀRĀ”;
  4. Turku kafija. Horeogrāfs – Branko Potočans (Slovēnija) sadarbībā ar dejas kompāniju “ĀRĀ”, producenti – Ģertrūdes ielas teātris, dejas kompānija “ĀRĀ”, “Vitkar Zavod” (Slovēnija);
  5. Vērpete. Horeogrāfi – Krišjānis Sants un Ēriks Ēriksons (Zviedrija, Beļģija), producents – Latvijas Jaunā teātra institūts.

* Nominantus izvirza Latvijas profesionālās mūsdienu dejas horeogrāfu asociācija.

 Labākie individuālie sniegumi 

Gada režisors:

  1. Alvis Hermanis – Brodskis/Barišņikovs Jaunajā Rīgas teātrī;
  2. Elmārs Seņkovs – Mežapīle Latvijas Nacionālajā teātrī un Zēns Latvijas Nacionālajā teātrī;
  3. Regnārs Vaivars – Laulības dzīves ainas Dailes teātrī;
  4. Viesturs Kairišs – Uguns un nakts Latvijas Nacionālajā teātrī;
  5. Vladislavs Nastavševs – Asins kāzas Lavijas Nacionālajā teātrī un Melnā sperma Ģertrūdes ielas teātrī.

Gada aktrise:

  1. Guna Zariņa – Spīdola izrādē Uguns un nakts Latvijas Nacionālajā teātrī;
  2. Ilze Ķuzule-Skrastiņa – Marianna izrādē Laulības dzīves ainas Dailes teātrī;
  3. Inese Kučinska – Meropa Davidovna Murzavecka izrādē Portreti. Vilki un avis un Natālija Petrovna izrādē Mēnesis uz laukiem Liepājas teātrī;
  4. Lidija Pupure – Johans Sebastians Bahs izrādē Iespējamā tikšanās Dailes teātrī;
  5. Līga Liepiņa – Marija izrādē Dāmas Teātrī TT;
  6. Olga Dreģe – Georgs Frīdrihs Hendelis izrādē Iespējamā tikšanās Dailes teātrī.

Gada aktieris:

  1. Dainis Grūbe – Radība izrādē Frankenšteins Dailes teātrī;
  2. Egons Dombrovskis – Džons Meriks izrādē Ziloņcilvēks Liepājas teātrī;
  3. Ivars Kļavinskis – Jalmars Ekdāls izrādē Mežapīle Latvijas Nacionālajā teātrī;
  4. Juris Žagars – Jūhans izrādē Laulības dzīves ainas Dailes teātrī;
  5. Mihails Barišņikovs – loma izrādē Brodskis/Barišņikovs Jaunajā Rīgas teātrī;
  6. Uldis Anže – Lāčplēsis izrādē Uguns un nakts Latvijas Nacionālajā teātrī;
  7. Valdis Lūriņš – Andrē izrādē Ak, tētīt... Latvijas Nacionālajā teātrī.

Gada aktrise otrā plāna lomā:

  1. Ērika Eglija – Aragonas Jolanda izrādē Žanna d’Arka un Nataļja Ivanovna izrādē Trīs māsas Dailes teātrī;
  2. Lolita Cauka – Kalpone izrādē Asins kāzas Latvijas Nacionālajā teātrī;
  3. Madara Botmane – Tamāra izrādē Svina garša Latvijas  Nacionālajā teātrī;
  4. Maija Doveika – Gīna Ekdāle izrādē Mežapīle Latvijas Nacionālajā teātrī;
  5. Mirdza Martinsone – Jakobi kundze izrādē Laulības dzīves ainas Dailes teātrī;

Gada aktieris otrā plāna lomā:

  1. Arturs Krūzkops – Melnais bruņinieks izrādē Uguns un nakts Latvijas Nacionālajā teātrī;
  2. Gatis Maliks – Klaudijs Goreckis izrādē Portreti. Vilki un avis un Mihailo Aleksandrovičs Rakitins izrādē Mēnesis uz laukiem Liepājas teātrī;
  3. Gundars Grasbergs – Kangars izrādē Uguns un nakts un Grēgerss Verle izrādē Mežapīle Latvijas Nacionālajā teātrī;
  4. Kaspars Kārkliņš – Veročka izrādē Mēnesis uz laukiem Liepājas teātrī;
  5. Lauris Dzelzītis – Soļonijs izrādē Trīs māsas Dailes teātrī;
  6. Mārtiņš Meiers – Korovjevs izrādē Meistars un Margarita Valmieras drāmas teātrī.

Gada jaunie skatuves mākslinieki:

  1. Agnese Cīrule – Līgava izrādē Asins kāzas Latvijas Nacionālajā teātrī;
  2. Alise Danovska – Hedviga izrādē Mežapīle Latvijas Nacionālajā teātrī;
  3. Ance Strazda – Kitija izrādē Dāmas Teātrī TT;
  4. Austra Hauks – scenogrāfija izrādei Rudens sonāte Jaunajā Rīgas teātrī;
  5. Dāvis Auškāps – režija izrādei Celtnieks Sūlness Valmieras drāmas teātrī;
  6. Klāvs Mellis – Matiass izrādē Lielā melu burtnīca Dailes teātrī;
  7. Raimonds Celms – Matīss izrādē Svina garša Latvijas Nacionālajā teātrī;
  8. Uldis Siliņš – Klaudio izrādē Zēns Latvijas Nacionālajā teātrī;

Gada scenogrāfs:

  1. Reinis Dzudzilo – Uguns un nakts Latvijas Nacionālajā teātrī un Portreti. Vilki un avis Liepājas teātrī;
  2. Andris Freibergs – Mežapīle Latvijas Nacionālajā teātrī;
  3. Kristīne Jurjāne – Brodskis/Barišņikovs Jaunajā Rīgas teātrī;
  4. Vladislavs Nastavševs – Asins kāzas Latvijas Nacionālajā teātrī;
  5. Reinis Suhanovs – Laulības dzīves ainas Dailes teātrī, Makbets Latvijas Nacionālajā operā un baletā un Razpļujeva sapņi Valmieras drāmas teātrī;

Gada kostīmu vai grima mākslinieks:

  1. Evija Pintāne – kostīmi izrādei Mežapīle Latvijas Nacionālajā teātrī;
  2. Ieva Kauliņa – kostīmi izrādei Smaržo sēnes Valmieras drāmas teātrī;
  3. Krista Dzudzilo – kostīmi izrādēm Portreti. Vilki un avis Liepājas teātrī un Uguns un nakts Latvijas Nacionālajā teātrī;
  4. MAREUNROL’S – kostīmi izrādei Makbets Latvijas Nacionālajā operā un baletā;
  5. Rūta Kuplā – kostīmi izrādei Asins kāzas Latvijas Nacionālajā teātrī;
  6. Vladislavs Nastavševs – kostīmi izrādei Melnā sperma Ģertrūdes ielas teātrī.

Gada gaismu un video mākslinieks:

  1. Elīna Matvejeva – video izrādē Dāmas Teātrī TT;
  2. Evija Pintāne un Linda Ģībiete – video izrādē Zēns Latvijas Nacionālajā teātrī;
  3. Gļebs Fiļštinskis – gaismas izrādē Brodskis/Barišņikovs Jaunajā Rīgas teātrī;
  4. Jānis Sniķers – gaismas izrādē Rudens sonāte Jaunajā Rīgas teātrī;
  5. Oskars Pauliņš – gaismas izrādēs Mežapīle, Uguns un nakts, Asins kāzas Latvijas Nacionālajā teātrī un Portreti. Vilki un avis Liepājas teātrī;
  6. -8 un Anna Meldrāja – video izrādē Makbets Latvijas Nacionālajā operā un baletā.

Gada kustību mākslinieks:

  1. Irina Saveļjeva – horeogrāfija izrādei Parunāsim? Daugavpils teātrī;
  2. Linda Mīļā – horeogrāfija izrādei Makbets Latvijas Nacionālajā operā un baletā;
  3. Elīna Lutce – horeogrāfija izrādei Uguns un nakts Latvijas Nacionālajā teātrī;
  4. Renāte Kerda – horeogrāfija izrādei Laulības dzīves ainas Dailes teātrī;
  5. Marija Korabļova – horeogrāfija izrādei Spoks no Kentervilas  Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātrī

Gada sasniegums baleta mākslā: **

  1. Alise Prudāne – Šeherezāde baleta izrādē Šeherezāde un viņas stāsti, Raimonda baleta izrādē Raimonda, Nikija baleta izrādē Bajadēra un  Samuels Goldenbergs un Šmuilis baleta izrādē Bolero Latvijas Nacionālajā operā un baletā;
  2. Ieva Rācene – Šeherezāde baleta izrādē Šeherezāde un viņas stāsti Latvijas Nacionālajā operā un baletā;
  3. Jolanta Lubēja – Odīlija baleta izrādē Gulbju ezers un  Žizele baleta izrādē Žizele Latvijas Nacionālajā operā un baletā;
  4. Viktors Seiko – Romeo baleta izrādē Romeo un Džuljeta un  Princis Dezirē baleta izrādē Apburtā princese Latvijas Nacionālajā operā un baletā;
  5. Zigmārs Kirilko – Princis Zigfrīds baleta izrādē Gulbju ezers,  Princis Riekstkodis baleta izrādē Riekstkodis, Francis baleta izrādē Kopēlija un  Pariss baleta izrādē Romeo un Džuljeta Latvijas Nacionālajā operā un baletā.

     ** Nominantus izvirza Latvijas Profesionālā baleta asociācija.

Gada muzikālās partitūras autors:

  1. Edgars Raginskis un Arvīds Saulītis – mūzika izrādei Svina garša Latvijas Nacionālajā teātrī;
  2. Arturs Maskats – mūzika izrādei Mīlas svētība Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātrī;
  3. Emīls Zilberts – mūzika izrādei Vaidelote Valmieras drāmas teātrī;
  4. Kārlis Auzāns – mūzika izrādēm Frankenšteins Dailes teātrī un Uguns un nakts Latvijas Nacionālajā teātrī;
  5. Edgars Mākens – muzikālais noformējums izrādei Mežapīle Latvijas Nacionālajā teātrī;
  6. Vladislavs Nastavševs un Toms Auniņš – mūzika izrādei Asins kāzas Latvijas Nacionālajā teātrī.

Gada sasniegums oriģināldramaturģijā (teksts, luga vai scenārijs): ***

  1. Anete Konste, Edmunds Frīdvalds, Mārcis Lācis Gruzona ehinokaktuss Dirty Deal Teatro
  2. Justīne Kļava Dāmas Teātrī TT
  3. Kārlis Krūmiņš Andrievs Niedra Dirty Deal Teatro
  4. Mārcis Lācis, Jānis Joņevs Rīga. Urbānie mīti Jaunajā Rīgas teātrī 

*** Nominanti izvirzīti sadarbībā ar Latvijas Dramaturgu ģildi.

Gada balvas teātrī “Spēlmaņu Nakts 2016” norises  atbalsta Borisa un Ināras Teterevu fonds.

Līdzfinansē: Latvijas Republikas Kultūras ministrija  Rīgas dome.

 

skatīt


10.06.2016.

Tiks noskaidroti pretendenti "Spēlmaņu nakts 2015/2016" balvām


Trešdien, 15. jūnijā, plkst. 12:00 Latvijas Nacionālā teātra Baltajā zālē tiks paziņoti pretendenti Gada balvas teātrī "Spēlmaņu nakts 2015/2016" balvām.

Preses konferences laikā tiks demonstrēts video mākslinieces Linda Ģībietes veidots video materiāls, kurā sabiedrībā zināmi aktieri no dažādiem teātriem nosauks šī gada “Spēlmaņu nakts” balvu  pretendentus 17 kategorijās.  Sezonas jauniestudējumus noskatījās, izvērtēja un nominantus izvirzīs žūrijas komisija 5 cilvēku sastāvā:

Teātra kritiķe Maija Uzula – Petrovska (žūrijas priekšsēdētāja);

Teātra kritiķe Mārīte Gulbe;

Teātra kritiķe Silvija Radzobe;

Teātra kritiķe Līga Ulberte;

Teātra kritiķis, laikraksta “Diena” žurnālists Atis Rozentāls.

 

Kategorijās „Gada sasniegums baleta mākslā” un „Gada sasniegums laikmetīgajā dejā” nominantus izvirza Latvijas Profesionālā baleta asociācija un Latvijas profesionālās mūsdienu dejas horeogrāfu asociācija, bet kategorijā „Gada sasniegums oriģināldramaturģijā (teksts, luga vai scenārijs)” nominantus izvirza Spēlmaņu nakts žūrijas komisija sadarbībā ar Latvijas Dramaturgu Ģildi.

Pasākuma klātesošie varēs tikties ar žūrijas komisiju un teātru pārstāvjiem, kā arī tiks iepazīstināti ar “Spēlmaņu nakts 2015/2016” noslēguma ceremonijas veidotājiem un plānotajām “Spēlmaņu nakts” aktivitātēm.

“Spēlmaņu nakts 2015/2016” laureātu apbalvošanas ceremonija notiks 23.novembrī Dailes teātrī un to, kā ierasts tiešraidē translēs LTV1 un LR1.

 Gada balvas teātrī  “Spēlmaņu Nakts 2016” norises  atbalsta Borisa un Ināras Teterevu fonds.

Līdzfinansē: Latvijas Republikas Kultūras ministrija un Rīgas dome. 

 

 

skatīt


10.06.2016.

[galerija]:

LTDS senioru ekskursija uz Marko Rotko mākslas centru


8.jūnijā 45 LTDS vecbiedri devās ekskursijā uz Daugavpili, kur apmeklēja Marka Rotko mākslas centru, Daugavpils cietoksni un Daugavpils teātri.

Tika apmeklēts muzejs "Berķenele".

skatīt


02.06.2016.

Sveicam mūsu jūnija jublārus


Sveicam mūsu jūnija jubilārus apaļajās jubilejās!

Daudz baltu dieniņu Viktorijai Daškovai, Jānim Gudovičam, Andai Zaicei Andrejevai, Larisai Ovšinai, Verai Hramņikovai, Leonardai Ķesterei Kļaviņai,  Ausmai Pavlovai Vējiņai, Georgam Tomiņam.

skatīt


16.05.2016.

Teātra vecmeistari turpina “spridzināt”


Latviešu teātra seniori kopā ar atbalsta fondu „RAMPA” un režisori Inesi Mičuli satiksies, lai vēl nebijušā veidā apliecinātu savas nezūdošās enerģijas, radošās krāsainības un domas lidojuma jaudu, kā arī iepazīstinātu ar gaidāmo uzvedumu “Es esmu”.

Ielūdzam

uz Latvijas teātra vecmeistaru atbalsta uzveduma "Es esmu"

zibakciju-preses konferenci

otrdien, 17. maijā, plkst. 14.30

Kronvalda parkā pie pieminekļa, kas veltīts pirmajai latviešu teātra izrādei Rīgā

(orientieris – strūklaka, kas atrodas K.Valdemāra ielas pusē)

Plašāka informācija:

Zane Dombrovska

"Es esmu" rīkotāju pārstāve un fonda „RAMPA” valdes locekle

26449044, zane.dombrovska@gmail.com

www.rampa.lv

Zibakcija tiek rīkota, atbalstot labdarības uzvedumu „Es esmu”, kas notiks 30. maijā plkst. 19.00 Mūzikas namā “Daile”. Biļetes pieejamas www.bilesuparadize.lv. No plkst. 18.00 Mūzikas namā ”Daile” ikviens aicināts aplūkot un savā īpašumā iegūt dažādas Latvijas aktieru personīgās un ar teātra dzīvi saistītās atmiņu lietas, kas būs izstādītas unikālā ziedojumu tirdziņā. Visi ienākumi tiks novirzīti Latvijas teātru senioru sociālā un veselības stāvokļa uzlabošanai.

Pilns uzveduma aktieru sastāvs tiks atklāts 17. maijā, bet jau zināms, ka Anta Krūmiņa (Latvijas Jaunatnes teātris) atkal būs Lācītis Pūks, Juris Strenga (Dailes teātris) būs Veršiņins Leldes Dreimanes Olgai no izrādes "Trīs māsas", Olga Dreģe (Dailes teātris) atgādinās par Sudrabkāzām, un Rasma Garne (Latvijas Nacionālais teātris) skatītājus lutinās ar dzeju.

Uzveduma režisores Ineses Mičules vadībā uz vienas skatuves astoņi Valmieras, Liepājas un Rīgas teātru vecmeistari satiksies ar tagadējo aktīvo aktieru paaudzi.

Uzvedumu rīko teātra senioru atbalsta fonds "RAMPA".

 

skatīt

© 2016 LTDS / all rights reserved / designed by Emīls Linga