23.10.2014.

Paziņoti mūža balvas ieguvēji un uzņemti jauni dalībnieki Latvijas teātra Zelta fondā


20.oktobra vakarā Latvijas Nacionālā teātra baltajā zālē tik paziņoti „Spēlmaņu nakts 2014” balvas Par mūža ieguldījumu teātra mākslā ieguvēji, kā arī Latvijas Teātra Zelta fondā tika uzņemti divi jauni dalībnieki.

  „Spēlmaņu nakts 2014” Balvas par mūža ieguldījumu ieguvēji:

 Andris Freibergs

„Ir gandrīz neiespējami ko būtisku pateikt par lielu personību dažos vārdos, arī desmitos lappušu. To rāda pasaules literatūras apceres, traktāti, monogrāfijas un arī mākslinieku pašatklāsmes. Vārdu, intonācijas daudznozīmība izplēn koncentrācijas spriegumā un mākslas darba neatkārtojamībā.

Cilvēka dzīves gājumu ietver gadu skaitļi un atvēlētā laika posma piepildījuma iespējamais tulkojums. Mūža vērtību nosaka cita lieluma kritēriji. Laikabiedriem tie ne vienmēr nolasāmi, jo sadzīviskuma pinekļi savanģo domas skaidrību.

Andra FREIBERGA mākslas mūžs, kas nepārtraukti pulsējošs, intensīvs, dzīvs visos darbības atzaros, manuprāt, skatāms vismaz trīs atbalsta punktos.

Viņš pašlaik ir vienīgais, kurš tā saucamajās vizuālajās mākslās ilgstoši iecentrējis savu darbu Eiropas mākslas kopainā kā Latvijas atpazīstamības simbolu. Viņa mākslu var tvert plaši un dziļi tulkojamos parametros – konteksts, mērogs, gaume. Tie ir vārdi, kas dod drošības sajūtu par nacionālās mākslas pamatvērtībām.

Viņa profesora grāds, pieredze un meistardarbnīcas gaisotne nodrošinājusi gadsimtu mijas un šodienas latviešu scenogrāfijas kvalitāti tādā izvērsumā, ka tā ir uzticams balsts tiltam starp pagātni un nākamību.

Viņš ir iespējis to, kas izdodas retam, īpaši mūsdienu mākslas samezgloto attiecību vidē. Proti, bez liekas pašreklāmas, demonstrēšanās, nepatiesas uzspēles par savu nozīmīgumu un veikuma unikalitāti viņš ir izveidojis, audzējis un nepazaudējis katram māksliniekam tik nepieciešamās pašcieņas un patības robežas.

Šo trīsvienību var atklāt un ietvert krietna darba un dzīves pamatjēdzienos - Ticība. Cerība. Mīlestība. Cilvēces vēsture un gadsimtu pieredze rāda, ka šos lielumus kopt un vairot ir mākslas uzdevums, pienākums un misija. Andra Freiberga mūža ieguldījums ir šīs patiesības īstenojums.” INGRĪDA BURĀNE

Andra Freiberga (dz. 1938) scenogrāfiju raksturo skaidra, formāli akcentēta struktūra. Scenogrāfs izmanto fiziskos resursus, papildinot tos ar skopām "piezīmēm", precīzām detaļām minimālisma izpratnē un laika nospiedumu matērijā, kādu redzam rūsas skartā metālā vai nospeķotā mētelī. Dramatiskās norises laikā šie komponenti mijiedarbojas ar spēli, pārtopot tēlainā vizuālajā rindā, kuras lielākais ieguvums ir materialitātes transformācija garīgā enerģijā. 

          Andris Freibergs debitēja Drāmas (Nacionālajā) teātrī 1965. gadā ar savu diplomdarbu, beidzot LPSR Valsts Mākslas akadēmiju. Kopš tā laika viņš ir veidojis vairāk kā 230 iestudējumus dažādos Latvijas un ārzemju teātros. Viņš ir bijis Drāmas teātra mākslinieks-inscenētājs (1965 – 1973), Jaunatnes teātra galvenais mākslinieks (1973 – 1992), Dailes teātra galvenais mākslinieks (2002– 2005). Kopš 1992. gada Andris Freibergs ir Latvijas Nacionālās operas galvenais scenogrāfs.

          Otra būtiska Andra Freiberga darbības joma ir saistīta ar pedagoģiju. Kopš 1971. gada viņš ir Latvijas Mākslas akadēmijas scenogrāfijas specialitātes pedagogs, Scenogrāfijas katedras vadītājs (1994-2013), profesors emeritus, izskolojis vairākas talantīgu scenogrāfu paaudzes.

Večella Varslavāne

„Večella Varslavāne ir kino un teātra kostīmmāksliniece - leģenda, ne tikai pateicoties savam stilam, gaumes sajūtai vai profesionalitātei, bet arī krāšņajai personībai, sievišķīgajam šarmam un humora izjūtai.
Mākslinieka Franciska Varslavāna meita, beigusi juristus un tikai tad tērpu modelētājus Mākslas akadēmijā, viņa ir viena no tām māksliniecēm, kas pelēkajā padomju vidē radīja un rādīja dzīves krāsainību - brīvu lidojumu dzīvē un savos darbos.
Sākotnēji Večellas Varslavānes darbība saistās ar Rīgas kinostudiju, kur top kostīmi vairāk nekā 20 filmām, no kurām nozīmīgākās ir "Fotogrāfija ar sievieti un mežakuili", "Teātris", "Aveņu vīns" un "Viktorija" - par visām šīm Čella saņēmusi Lielā Kristapa medaļas.
Sadarbība ar Alvi Hermani 90. gadu vidū viņu atved uz teātri un top izcili meistardarbi, izsmalcināti kostīmi JRT estētiski krāšņajām izrādēm - "Marķīze de Sada", "Doriana Greja ģīmetne", "Vilkmuižas jaunkundze", kā arī izrādēm Nacionālajā un Dailes teātrī.” (Latvijas Nacionālā teātra direktora padomniece repertuāra jautājumos  Ieva Struka) 

 Ar mecenātu Borisa un Ināras Teterevu atbalstu, tika godināti Latvijas Teātra Zelta fonda dalībnieki. Patlaban Latvijas Teātra Zelta fondā ir 16 skatuves mākslinieki vecmeistari un ar teātra mākslu saistīti cilvēki: Elvīra Baldiņa, Gunārs Zemgals, Helga Dancberga, Jūlija Vilgerte-Zveja, Kārlis Zariņš, Līvija Akurātere, Ļevs Birmanis, Ļubova Beļikova, Ņina Ņeznamova, Uldis Dumpis, Vera Valtere-Gribača un Žermēna Heine-Vāgnere, Venta Vecumniece ,Gunārs Placēns, Ruta Birgere, Māra Zemdega un šogad Zelta fondam pievienojas arī Velta Skurstene un Jānis Kubilis.

 Aktrise Velta Skurstene ar sava talanta virtuozo artistiskumu un personības savdabību un  labestību, ar teātra  mākslas spēka izjūtu, ar savām lomām un individuālajām programmām, neviļus veidojusi personības pozitīvos aizmetņus tūkstošos jauno skatītāju, sniegusi prieka un optimisma lādiņu, ļāvusi nojaust dzīves noslēpumus un aicinājusi meklēt atbildes uz tās  uzdotajām mīklām,  kas arī būtībā ir teātra mākslas augstākā sūtība.

 Jo lielāka konkurence, jo lielākam jābūt talantam, emocionāli iedarbīgākām lomām un neatvairāmākai skatuviskai un cilvēciskai pievilcībai, lai skatītāju acīs uz gadu desmitiem iegūtu to vietu, kāda ir Latvijas teātra Nacionālā teātra aktierim Jānim Kubilim. Ar skatuvisko pievilcību ir par maz, lai rastos leģendas. Aiz Jāņa Kubiļa lomām slēpjas, caur tām savulaik no Nacionālā teātra skatuves izskanēja ideālisms, vīrišķība, atbildības sajūta, spēja mīlēt un alkas tikt mīlētam, gods un labestība.

 

skatīt


10.10.2014.

Šogad Baltijas Teātra festivālu ievadīs īpaši sarūpēta programma bērnu un jauniešu auditorijai, kuru pirmo reizi vērtēs arī bērnu žūrija.


Ar Valsts Kultūrkapitāla fonda, Latvijas Kultūras ministrijas un Rīgas domes atbalstu no 10. – 20.oktobrim Latvijā norisināsies Baltijas Teātra festivāls 2014, kas katru gadu notiek kādā no Baltijas valstīm.

Lielākā daļa izrāžu notiks Rīgas teātros. Ar pilnu festivāla programmu un papildus informāciju varat iepazīties šeit: http://spelmanunakts.lv/festivāls.

Festivāls sāksies ar Bērnu programmu (10.-12.oktobris), kuru vērtēs arī īpaši izveidota bērnu žūrija, kas festivāla beigās pasniegs savu balvu, viņuprāt, labākajai bērnu izrādei. Piedāvājot Rīgas skolām iespēju viņu audzēkņiem piedalīties žūrijā tika atlasīti deviņi teātri mīloši jaunieši, kuriem tad arī ir tā iespēja iejusties teātru kritiķu lomā.

Lai bērnu žūrijas darbs būtu kompetentāks, jaunieši tikās ar teātra kritiķiem Līgu Ulberti un Ati Rozentālu. Lai padarītu vērtēšanu pieejamu arī pārējiem bērniem un jauniešiem, ir izveidots skatītāju balsojums, kas nozīmē, ka ikvienam, kas apmeklē festivāla izrādes, ir iespēja dot savu vērtējumu par izrādi, ko beigās summēsim ar bērnu žūrijas vērtējumu. Galvenā balva ko pasniegs bērnu žūrija arī būs pašu jauniešu veidota, kāda tā būs, to uzzināsiet 19. Oktobrī - Baltijas teātra festivāla noslēgumā, kad paziņosim Bērnu žūrijas balvas ieguvēju!

Bērnu programmu 10.10. atklās Ģula Urbana izrāde „Visām pelēm garšo siers” un  Kristas Burānes „Ziemas māja” Valmieras drāmas teātrī, kā arī Ditas Balčus radīts ceļojumu latviešu izcilā dzejnieka Ojāra Vācieša fantāzijas un viņa radīto dzejas tēlu pasaulē - „Kas par traku, tas par traku”, kas priecēs visu vecumu bērnus Ditas Balčus teātrī” Vaļņu ielā 9, Rīgā.          

Turpinājumā 11.10. skatītājiem būs iespēja noskatīties izrādi „Makss un Morics” Edgara Kaufelda režijā  Latvijas Leļļu teātrī.  Tajā lelles, kas gatavotas pēc Vilhelma Buša oriģinālajām ilustrācijām, atainos abu puišeļu 7 neparastākos nedarbus, ko abi atceras un stāsta jau kļuvuši pieauguši un prātīgāki. Vēl 11.10. skatītājiem būs iespēja vērot „Balto grāmatu” pēc Jaunsudrabiņa, Ingas Tropas režijā Dirty Deal Teatro. Iestudējums tapis "Dirty Deal Teatro" izrāžu ciklā "Līdz 18”, kas piedāvā izrādes bērniem un jauniešiem, tiecoties uzdot jautājumus, atklāt vēl neatklāto un kļūt par kopīga piedzīvojuma daļu. Latvijas Nacionālā teātra izrādi Elmāra Seņkova režijā „Sarkangalvīte un vilks”, kas jau tik labi zināmos notikumus pauž neierastā, svaigā veidā, tomēr stāsta būtība atstājot nemainīgu - „Klausīt Sirdij un nezaudēt modrību!”.

Savukārt 12.10. programmas noslēgumā skatītājiem būs iespēja noskatīties Jaunā Rīgas teātra izrādi Māras Ķimeles režijā „Nijaramas pasakas”, kam pamatā ir Indiešu tautas pasakas. 

 Kā viena no gaidītākajām Baltijas Teātra festivāla Bērnu programmas izrādēm jāmin Ingunas Baueres „Senču zelts, sudrabiņš”, kas tapusi, sadarbojoties režisoram Jurim Jonelim un Latvijas Kultūras akadēmijas 4. kursa studentiem. Autore atzīst, ka izrādes ideja radusies, domājot par mīlestību pret Latviešu tautas vēsturi, īpaši izceļot dzimtenes nenovērtējamo lomu un ģimenes vērtību latviešu tautas tradīcijās, kas ir īpaši būtiski mūsdienu straujās, pārsātinātās dzīves laikmetā.

Vēl skatītājiem būs iespēja novērtēt Ligitas Lukstraupes lugas „Lāsteka” iestudējumu

„re: Atmoda”, Ditas Balčus teātrī kas, stāstot par jaunu cilvēku mīlestību, spilgti atspoguļo atmodas laika notikumus un cilvēku emocijas 1991. gadā.

Abas iepriekšminētās izrādes ir radītas pēc lugām, kuras 2013.gadā uzvarējušas LTDS rīkotajā Lugu konkursā - "Bērniem un jauniešiem paredzēto lugu konkurss". Šo konkursu un lugu iestudēšanu atbalstīja VKKF Nacionālās identitātes veicināšanas mērķprogramma.

No 13. – 16. oktobrim skatītājiem un ārzemju teātra kritiķiem tiks piedāvāta „Spēlmaņu nakts” nominēto izrāžu skate, savukārt 17., 18., 19.oktobris būs tieši Baltijas Teātra festivāla konkursa dienas, kurās Lietuva sevi pieteiks ar starptautisku atzinību ieguvušo izrādi „Have a Good Day!”, producents – Operomānija un Viļņas Leļļu teātris ar izrādi pieaugušajiem „Šai pasaulei neatbilstošs”, Igauniju festivālā pārstāvēs slavenais NO99 teātris ar izrādi „NO54 Trešdiena” un Andrī Lūpa „Katastrofa divos cēlienos „Dūja”” Marias Pētersones režijā, savukārt Latvija konkursā piedalīsies ar Jaunā Rīgas teātra izrādi „Oņegins, Komentāri” un Teātra TT izrādi „Minga rēgi”. Biļetes uz festivāla izrādēm – bilesuparadize.lv un teātru kasēs.

 

skatīt


25.09.2014.

Diskusija par partiju piedāvājumu kultūras nozarē


Trešdien, 1.oktobrī plkst. 15:00 Latvijas Nacionālās operas Beletāžas zālē norisināsies Kultūras alianses rīkota diskusija par partiju piedāvājumu kultūras nozarē. Galvenie diskusijas jautājumi: finansējums kultūras nozarei; nozarē strādājošo atalgojums; Valsts Kultūrkapitāla fonda finansējuma modelis ilgtermiņā.

Uzaicinājums nosūtīts šādām partijām: "Vienotība"; "Saskaņa"; Nacionālā apvienība; ZZS; No sirds Latvijai; Latvijas Reģionu apvienība; Latvijas attīstībai.

Diskusiju vadīs Edgars Raginskis. Tiešraide delfi.lv 

Šeit iespējams iepazīties ar Andra Teikmaņa veiktais partiju programmu piedāvājumu apkopojumu. 

 

skatīt


22.09.2014.

IZSAKĀM LĪDZŪTĪBU!


Mūžībā aizgājusi Leļļu teātra aktrise Ināra Šteina (27.09.1940-21.09.2014).

Izsakām līdzjūtību tuviniekiem, draugiem un kolēģiem!

 

skatīt


18.09.2014.

Baltijas teātra festivāls atgriežas Rīgā


Pirmo reizi Latvijā - izcilā beļģu režisora Luka Persevala iestudējums „Makbets”.

Ar Valsts Kultūrkapitāla fonda, Latvijas Kultūras ministrijas un Rīgas domes atbalstu no 10. – 20.oktobrim Latvijā norisināsies Baltijas Teātra festivāls 2014, kas katru gadu notiek kādā no Baltijas valstīm. Šogad festivāls piedāvās ne vien Lietuvas un Igaunijas labākos oriģināldramaturģijas iestudējumus, bet arī plašu gada balvas teātrī „Spēlmaņu nakts” nominēto izrāžu programmu, kā arī labākās pēdējās sezonās tapušās izrādes bērniem un jauniešiem.

Kā īpašais viesis festivālu noslēgs Festivāla BALTIC HOUSE producētā izrāde „Makbets”, kuru veidojis Eiropas pēdējā laika viens no izcilākajiem režisoriem Luks Persevals.

Lielākā daļa izrāžu notiks Rīgas teātros. Festivāls sāksies ar Bērnu programmu (10.-12.oktobris), kuru vērtēs arī īpaši izveidota bērnu žūrija, kas festivāla beigās pasniegs savu balvu viņuprāt labākajai bērnu izrādei. No 13. – 16. oktobrim skatītājiem un ārzemju teātra kritiķiem tiks piedāvāta „Spēlmaņu nakts” nominēto izrāžu skate, savukārt 17., 18., 19.oktobris būs tieši Baltijas Teātra festivāla konkursa dienas, kurās Lietuva sevi pieteiks ar starptautisku atzinību ieguvušo izrādi „Have a Good Day!”, producents – Operomānija un Viļņas Leļļu teātris ar izrādi pieaugušajiem „Šai pasaulei neatbilstošs”, Igauniju festivālā pārstāvēs slavenais NO99 teātris ar izrādi „NO54 Trešdiena” un Andrī Lūpa „Katastrofa divos cēlienos „Dūja”” Marias Pētersones režijā, savukārt Latvija konkursā piedalīsies ar Jaunā Rīgas teātra izrādi „Oņegins, Komentāri” un Teātra TT izrādi „Minga rēgi”. 

Ar pilnu festivāla programmu un papildus informāciju var iepazīties spelmanunakts.lv/festivals 

Biļetes uz festivāla izrādēm – bilesuparadize.lv un teātru kasēs.

 „Spēlmaņu nakts” skates izrādēm tiks nodrošinātas anotācijas angļu valodā, savukārt festivāla konkursa izrādes tiks tulkotas angļu un latviešu valodās.
20.oktobrī plkst. 19:00 Latvijas Nacionālā teātra Lielajā zālē būs skatāma izrāde „Makbets”. Viesizrādes nodrošināšanu atbalsta Rīgas dome, VAS Latvijas Dzelzceļš un Latvijas Nacionālais teātris. 

„Makbets” ir visvairāk spēlētā Šekspīra luga. Luka Persevala versijā tā ir gotiska balāde par pazaudēto dvēseli.Izrādes ilgums – 2 stundas, spēlē vadošie Pēterburgas aktieri.Luku Persevalu Šekspīra Makbets ieinteresējis tieši vācu dzejnieka Tamasa Braša tulkotā varianta dēļ, jo tas ir piesātināts ar liktens dramatismu, kas raksturīgs vācu pēckara paaudzei kā Austrumu tā Reitumu pusē.Izrāde ļoti labi sasaucas ar mūsdienām, ar bezcerīgajiem centieniem izlabot godkārīgos un patmīlīgos varas medniekus. Luka Persevala izrādes jau vairakkārt piedalījušās festivālā Baltic House, bet šī ir viņa pirmā režija Krievijā. 

Luks Persevals (Luk Perceval, 1957) ir dzimis Beļģijā, studējis aktiermākslu Karaliskajā Konservatorijā Antverpenē. 1984. gadā kļuva par vienu no neatkarīgā teātra Blauwe Maandag Compagnie dibinātājiem, kur uzsāka savu režisora karjeru. Kopš 2009./2010. gada sezonas ir Hamburgas Thalia Theater vadošais režisors.1999. gadā par Hamburgas Vācu Teātra un Zalcburgas teātru festivāla kopprojektā radīto inscenējumu "Kaujas!" ("Ten Oorlog") saņem balvu "Gada inscenējums" Berlīnes teātra festivālā. Ar šo darbu Luks Persevals ieguva atpazīstamību un kopš tā laika tiek uzskatīts par vienu no izcilākajiem Eiropas teātra režisoriem.

Festivāls Baltic House (Baltijski dom, Pēterburga, Krievija) darbojas kopš 1991.gada, 2000.gadā tam ir piešķirts starptautiskā mēroga teātra foruma statuss. Festivāla darbības laikā tajā ir piedalījušies vairāk nekā 100 teātru no 30 valstīm, tostarp arī Latvijas vadošie teātri. Šogad, piemēram, festivālu atklās itāļu metaforiskā teātra adepts Romeo Kastaluči ar izrādi "Jūlijs Cēzars. Monologi." Baltic House ir viens no retajiem lielajiem projektiem, kurš strādā pie starptautisku sakaru nodibināšanas starp Krieviju, Baltijas un Eiropas valstīm. Festivālā daudzkārt ir viesojušies Latvijas teātri, to regulāri apmeklē mūsu kritiķi un teātru menedžeri. Festivālam ir pastiprināta interese arī par orģināldramaturģiju, tiek rīkoti jaunāko lugu lasījumi, uz kuriem ir bijuši uzaicināti arī Latvijas dramaturgi.
*2000. gadā, Rīgā tika parakstīta vienošanās starp Lietuvas Teātra savienību, Igaunijas Teātra savienību un Latvijas Teātra darbinieku savienību. Uz „Baltijas teātra pavasara” ideju bāzes veidoto festivālu „ Baltijas mūsdienu drāmas festivāls Skats 2005” pirmo reizi realizēja Latvijas Teātra darbinieku savienība sadarbībā ar Latvijas Dramaturgu ģildi un Latvijas Jaunā Teātra institūtu. Latvijā festivāls notiks jau ceturto reizi. Festivāls veicina regulāru sadarbību starp Baltijas reģiona valstīm, dodot iespēju iepazīt katras valsts teātra darba metodes un attīstības tendences orģināldramaturģijas jomā gan teātra mākslas profesionāļiem, gan plašam interesentu lokam. 

skatīt

© 2014 LTDS / all rights reserved / designed by Emīls Linga

  • > Andris Freibergs