14.01.2021.

IN MEMORIAM!


Mūžībā devusies Latvijas Nacionālā teātra aktrise Astrīda Kairiša (8.04.1941 – 13.01.2021)

Balta puteņa rītā mūžībā devusies mūsu mīļā Astrīda Kairiša. Izcilā mūsu teātra aktrise, mūsu teātra sirdsapziņa jeb, kā viņa pati reiz teica – zelta puteklis uz skatuves... 8. aprīlī būtu viņas 80 gadu jubileja.

Astrīda Kairiša beigusi Dailes teātra 3. studiju 1962. gadā, pēc tās absolvēšanas pieņemta darbā Liepājas teātrī, kur nostrādājusi pirmos piecus gadus, kļūstot par Irmgardes Mitrēvices un Nikolaja Mūrnieka audzēkni. 1968. gadā viņa pārnāk uz Rīgu un līdz pat 2019. gadam strādā Latvijas Nacionālajā teātrī, kur, pateicoties savam talantam, savai skatuviskajai harismai un personībai, kļūst par sava veida teātra simbolu.

Viņas nozīmīgākās lomas teātrī ir Zane izrādē “Pūt, vējiņi!”, Jūlija “Liliomā”, Antonija “Skroderdienās Silmačos”, Natālija Petrovna “Mēnesī uz laukiem”, Liena “Mērnieku laikos”, Ieva “Indrānos”, Spānijas Isabella un daudzas citas, bet mūža virsotne – Spīdolas loma 1985. gadā iestudētajā Raiņa “Uguns un nakts”. Protams, lielāko atpazīstamību ne tikai Latvijas, bet visas bijušās Padomju Savienībās mērogā Astrīdai Kairišai sagādāja viņas kinolomas – Laura “Ezera sonātē”, Zane “Pūt, vējiņi!” kino versijā, Ieva “Tauriņdejā”. Viena no viņas pēdējām lomām bija izrādē “Ezeriņš”, bet pati pēdējā – Zane vecumdienās jau pieminētajā Raiņa “Pūt, vējiņi!” 2018. gadā.

Avots: Latvijas Nacionālā teātra mājas lapa teatris.lv

Izsakām visdziļāko līdzjūtību Astrīdas Kairišas tuviniekiem, kolēģiem un viņas talanta cienītājiem!   

 

skatīt


06.01.2021.

Kas ir Datu nesēja atlīdzība (DNA) un kāpēc tā ir būtiska?


Kultūras ministrija paredzējusi no 2021. gada 1. marta datu nesēju atlīdzību par autora darba legālo kopēšanu paredzēt arī viedtālruņu pircējiem un paaugstināt šīs nodevas likmi datoru cietajiem diskiem. No atlīdzībā iekasētajiem līdzekļiem iegūst autori un izpildītāji, daļu summas paredzēts novirzīt stipendijām jaunajiem autoriem. Ministrijas sociālie partneri gan uzskata, ka atlīdzības princips būtu jāpārskata.  

 

ĪSUMĀ:

   - Nodevu datu nesējiem noteica 2012. gadā.

  - KM secina: disku matricas zaudē aktualitāti, tos no nodevas atbrīvos.

  - Plāno arī noteikt 2,85 eiro visa veida cietajiem diskiem.

  - Plānots noteikt 1,50 eiro atlīdzības likmi par jauna viedtālruņa iegādi.

  - Tirgotāji: Atlīdzības apgrūtinās konkurenci ar tīmeklī pieejamiem ārvalstu tirgotājiem.

  - Pētījums: iespēju legāli veidot ieraksta kopiju izmantotu maza daļa tehnikas pircēju.

  - Patērētāju interešu aizstāvji: 95% no viedtālruņu pircējiem maksās atlīdzību par to, ko viņi nedara.

  - Ir populāri straumēšanas servisi, tāpēc autordarbu kopēšanas nodeva, daudzuprāt, zaudējusi aktualitāti.

  - Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība: Salīdzinot ar viedtālruņu pārdošanas apjomiem, straumēšanas apjoms ir niecīgs.

Tā saucamā datu nesēju atlīdzība attiecas uz rīkiem, ko var izmantot likumā paredzētajai iespējai izveidot vienu legālu kāda autordarba kopiju privātai izmantošanai. Atlīdzības summu nosaka Ministru kabineta noteikumi, un to pircējs samaksā, iegādājoties attiecīgo datu nesēju. Spēkā esošie noteikumi nav mainīti kopš 2012. gada. Šajā laikā augusi datoru, cieto disku, zibatmiņu un viedtālruņu izmantošana datu kopiju izveidei, secināts Kultūras ministrijas pasūtītos pētījumos.

Vienlaikus aktualitāti zaudējis kompaktdiska un DVD matricas formāts, tāpēc tos no datu nesēju nodevas saraksta plānots izņemt.

Sarakstā paliktu USB zibatmiņas, par kurām jāmaksā nodeva 4% apmērā no pirmās pārdošanas cenas Latvijā bez PVN. Atlīdzību par reproducēšanai izmantojamām iekārtām maksā par visu veidu personālajiem datoriem, ieskaitot portatīvos datorus un planšetdatorus, 2,85 eiro apmērā par vienību, un ministrija plāno, ka no marta tā būs jāmaksā par visa veida cietajiem diskiem.

Avots: LSM.lv, autors: Jānis Kincis (Latvijas Radio korespondents)

 

 

skatīt


06.01.2021.

Seminārs par jaunajām nodokļu izmaiņām


 

Maija Pavlova un Sandis Voldiņš ir iedziļinājušies nodokļu reformā attiecībā uz autoratlīdzībām un blakustiesībām.

Seminārs notika tiešsaistē 2020. gada 28. decembrī platformā "Radošā grāmatvedība". 

Semināru iespējams noskatīties: https://m.facebook.com/events/457286062343233?view=permalink&id=460578332014006

 

 


skatīt


04.01.2021.

Apsveicam!!!


Daudz laimes dzimšanas dienā janvāra jubilāriem - 

Vigdai Grobiņai, Ārijam Lastovskim, Annai Putniņai, Jānim Skanim, Raimondam Paulam, Indrai Filipsonei, Albinai Kožikovai, Mārtiņam Vērdiņam, Jurim Žagaram, Guntai Virkavai, Viesturam Kairišam, Lolitai Lipinskai.

skatīt


29.12.2020.

ENERGOEFEKTIVITĀTES UZLABOŠANA TALSU IELĀ 1, RĪGĀ


 

2019. gada 5. decembrī biedrība "Latvijas Teātra darbinieku savienība" (LTDS) noslēdza līgumu ar Centrālo finanšu un līgumu aģentūru (CFLA) "Energoefektivitātes uzlabošana Talsu ielā 1, Rīga" (Nr. 4.2.1.2/18/I/054), kas paredz uzlabot energoefektivitāti LTDS īpašumā esošajai ēkai Talsu ielā 1, Rīgā.

Projekta mērķis: Ēkas energoefektivitātes uzlabošana vismaz par 30 %. 

Projekta ietvaros arhitekts Atis Caune izstrādājis un būvvaldē apstiprināta ēkas fasādes vienkāršotās atjaunošanas apliecinājuma karte. 

Projekta finansiālais atbalstītājs ir Eiropas Reģionālās attīstības fonds (ERAF).

skatīt

© 2021 LTDS / all rights reserved / designed by Emīls Linga / developed by Dzintars Bergs