10.01.2018.

IN MEMORIAM


Mūžībā aizgājusi Operetes teātra aktrise-vokāliste ŅINA OINASE (05.03.1926-09.01.2018).

 ATVADĪŠANĀS  13. janvārī plkst.14:00 no Jaunciema kapu kapličas.

Izsakām visdziļāko līdzjūtību tuviniekiem, draugiem un kolēģiem.

 

skatīt


29.12.2017.

Apsveicam!


Laimīgu Jauno gadu visiem LTDS biedriem! Veselību un saticību 2018.gadā!

Sveicam mūsu janvāra jubilārus. Daudz laimes Ausmai Ziemelei Bukbardai, Aijai Magonei. 

skatīt


11.12.2017.

[galerija]:

Teātra Zelta fonda godināšanas pasākums 2017


skatīt


11.12.2017.

Latvijas Teātra Zelta fondā uzņemtas Solveiga Raja un Silvija Bitere


Svētdien 10.decembrī, Latvijas Nacionālās operas un baleta Beletāžas zālē notika Latvijas Teātra Zelta fonda dalībnieku godināšanas vakars.

Svinīgā atmosfērā, ar mecenātu Borisa un Ināras Teterevu fonds, SIA “Silvanols”, Jāņa Zuzāna, Paula Anteina un Latvijas Nacionālās operas un baleta atbalstu, tika godināti Latvijas Teātra Zelta fonda dalībnieki. No 2007. gada fondā tiek uzņemti skatuves mākslinieki, kuri devuši īpašu ieguldījumu teātra nozarē. Patlaban Latvijas Teātra Zelta fondā ir 14 skatuves mākslinieki - vecmeistari un ar teātra mākslu saistīti cilvēki: Elvīra Baldiņa, Gunārs Zemgals, Helga Dancberga, Ņina Ņeznamova, Uldis Dumpis, Vera Valtere-Gribača, Gunārs Placēns, Ruta Birgere, Māra Zemdega, Velta Skurstene, Jānis Kubilis, Astrīda Kairiša, Felikss Deicš, Baiba Indriksone.

Šogad Teātra Zelta fonds uzņēma vēl divus skatuves māksliniekus – Latvijas Nacionālās operas solisti Solveigu Raju un Latvijas Leļļu teātra aktrisi Silviju Biteri.

Solveiga Raja ir izcila latviešu dziedātāja, kura ar savu lirisko soprānu, skaisto balss tembru un labām aktrises dotībām apbūra Latvijas Nacionālās operas apmeklētājus.

Dziedātājas balss īpatnības un cilvēciskā būtība visspilgtāk atklājās Džuzepes Verdi, Rudžero Leonkavallo, Frančesko Čilea un Džakomo Pučīni operās. Neaizmirstamākās lomas, kuras viņa dziedāja uz Latvijas Nacionālās operas skatuves bija Amēlijas loma Džuzepes Verdi “Masku ballē”, Violeta “Traviatā”, Leonora “Trubadūrā”, Toskas loma Džakomo Pučīni “Toskā”, kā arī dejiskā Salome Riharda Štrausa operā “Salome”.

Solveigas Rajas visspēcīgākā īpašība bija un ir viņas darba spējas, neatlaidība un pašatdeve. Vairāk kā 20 gadus uz viņas pleciem bija Latvijas Nacionālās operas repertuārs.

                                                                                                             Aleksandrs Viļumanis

 

Aktrise Silvija Bitere Latvijas Leļļu teātrī aizvadījusi 50 savas dzīves un darba gadus, nospēlējot vairāk nekā 100 lomu. Daudzo darba gadu gaitā viņa sevi parādījusi un vēl joprojām turpina apliecināt kā aktrisi ar plašu ampluā, vienlīdz spēcīgi iedzīvinot gan lirisko tēlu, gan komisko varoņu lelles. Silvija Bitere ir teātra aktieru trupas neatņemama sastāvdaļa ne tikai kā aktrise, bet arī kā lielisks atbalsts, kolēģe un skolotāja, kurai ir talants un gadu gaitā iegūtas, nenovērtējamas zināšanas leļļu mākslā.  Lielās zāles jauniestudējumu procesā Silvija Bitere veic arī režisora asistentes pienākumus, jo lieliski sajūt dramaturģisko materiālu un aktieru iespējas. Aktrises balsī runā daudzu animācijas filmu varoņi un lielu daļu mūža viņa bijusi cieši saistīta arī ar televīziju - piedalījusies populārajos bērnu raidījumos “Kling, klang esam klāt”, “Reiz runcis Renārs”, “Kraukļa krājumi” u.c. 

                                                                                                                                    Liene Paukšēna 

Pasākumu vadīja Latvijas Teātra darbibnieku savienības priekšsēdētāja Daiga Šiliņa. Klātesošos Zelta fonda dalībniekus uzrunāja arī profesors, gastroenterologs Anatolijs Danilāns, kurš novēlot māklsiniekiem stipru veselību un možu garu, uzrunāja aktierus kā kolēģus un atzina, ka bez aktieriem ārsta darbs nebūtu iedomājams, jo aktierim ir iespēja ārstēt cilvēka dvēseli, bet ārstam tikai kaites. 

Rūpējoties par mākslinieku labsajūtu, LTDS atbalstītājs SIA „Silvanols” pasniedza īpašas balvas Zelta fonda dalībniekiem. “Jau vairāk nekā 20 gadus sadarbībā ar veselības aprūpes speciālistiem uzņēmums "Silvanols" palīdz Latvijas sabiedrībai justies labāk. Līdzīgu misiju gadiem ilgi pilda arī kultūras darbinieki, ar radošo darbu veicinot daudzu cilvēku labsajūtu. Tāpēc sadarbībā ar LTDS vēlamies parūpēties par pensionētajiem teātru darbiniekiem, dāvinot viņiem "Silvanols" produktu komplektus veselības uzturēšanai”  (kopā – 388 paciņas)  norāda Ieva Palma SIA “Silvanols” mārketinga vadītāja.

Pēc svinīgās ceremonijas Zelta fonda dalībnieki noskatījās baleta izrādi „Riekstkodis”.

 

skatīt


11.12.2017.

Mūžībā aizgājis Dailes teātra režisors Kārlis Auškāps


10.decembrī mūžībā aizgājis Dailes teātra režisors Kārlis Auškāps (1947-2017). 

Kārlis Auškāps ir viens no sešiem galvenajiem balstiem, uz kuriem no teātra dibināšanas brīža balstījies Dailes teātris – viens no teātra mākslinieciskajiem vadītājiem, tā virzības, ideju, estētikas un atmosfēras radītājiem – spilgta personība teātra mākslinieciskās būtības pārmantojamības ceļā. Neatņemama personība tajā radošo dižgaru virknē, kuri vadījuši teātri un noteikuši tā seju, spējot piešķirt savām radītajām izrādēm ne ar ko nesajaucamus, īpašus vaibstus. Interpretējot, ienesot savu skatījumu un izpratni, tomēr ne mirkli neapslāpējot Dailes teātra liesmu un turoties pie tā jau sākotnēji uzstādītā vadmoto – “Skaidrība. Vienkāršība. Kaislība”. Kārlis Auškāps vadīja teātri no 1987. līdz 2002.gadam. Viņš bija tas, kuru Dailes teātrī ieveda viņa skolotājs Arnolds Liniņš, un viņš bija tas, kurš savukārt Dailes teātrī ieveda tagadējo māksliniecisko vadītāju Dž.Dž.Džilindžeru. Vēl joprojām Dailes teātra aktieru kodolu veido Kārļa Auškāpa izvēlētie un arī izaudzinātie aktieri, liecinot par režisora spēju ieraudzīt un atpazīt patiesus talantus.

Tie, kuri mīl Kārli Auškāpu kā aktieri, atcerēsies viņa Viļņu Jāni Blaumaņa “Īsā pamācībā mīlēšanā”, Fogtu Ibsena “Brandā” vai Trigorinu Čehova “Kaijā”. Tie, kuri Kārli Auškāpu ciena kā režisoru, nekad neaizmirsīs viņa radītās leģendārās izrādes: “Sapnis vasaras naktī”, “Šerloks Holmss”, “Džons Neilands”, “Mūžības skartie”, “Kazanovas mētelis”, “Četras dienas jūnijā”, “Kad mēs, mirušie, mostamies”, “Romeo un Džuljeta”, “Šveiks” un daudzas citas. Tie, kuri Kārli Auškāpu augsti vērtē kā cilvēku, turēs mīļā piemiņā viņa labsirdību, tiešumu, godīgumu un humora izjūtu. Tie, kuri Kārli Auškāpu sauc par savu skolotāju, atcerēsies viņa plašās profesionālās zināšanas un teātra valodas izjūtu.

Dailes teātrī Kārlis Auškāps ir pavadījis visu savu radošo aktiera un režisora dzīvi – kopš 1971.gada. Arī viņa mūžs beidzies, strādājot Dailes teātrī, – rīt, 12.decembrī, pirmizrādi piedzīvos Kārļa Auškāpa atvadu sveiciens saviem skatītājiem – izrāde bērniem “Niķa un Riķa stiķi”.

Izsakām dziļu līdzjūtību Kārļa Auškāpa piederīgajiem, draugiem un visiem viņa talanta cienītājiem.

Izvadīšana notiks 2017.gada 16.decembrī: plkst. 11.00-13.00 atvadīšanās un izvadīšanas dievkalpojums Āgenskalna Baptistu baznīcā, Mārupes ielā 14; plkst. 14.00 apbedīšana I Meža kapos

Laikā no 11.00-12.00 paredzētas goda sardzes. Ja ir vēlme piedalīties, sazinieties ar Indru Lauri, 29153086

 

 

skatīt

© 2018 LTDS / all rights reserved / designed by Emīls Linga / developed by Dzintars Bergs