25.09.2014.

Diskusija par partiju piedāvājumu kultūras nozarē


Trešdien, 1.oktobrī plkst. 15:00 Latvijas Nacionālās operas Beletāžas zālē norisināsies Kultūras alianses rīkota diskusija par partiju piedāvājumu kultūras nozarē. Galvenie diskusijas jautājumi: finansējums kultūras nozarei; nozarē strādājošo atalgojums; Valsts Kultūrkapitāla fonda finansējuma modelis ilgtermiņā.

Uzaicinājums nosūtīts šādām partijām: "Vienotība"; "Saskaņa"; Nacionālā apvienība; ZZS; No sirds Latvijai; Latvijas Reģionu apvienība; Latvijas attīstībai.

Diskusiju vadīs Edgars Raginskis. Tiešraide delfi.lv 

Šeit iespējams iepazīties ar Andra Teikmaņa veiktais partiju programmu piedāvājumu apkopojumu. 

 

skatīt


22.09.2014.

IZSAKĀM LĪDZŪTĪBU!


Mūžībā aizgājusi Leļļu teātra aktrise Ināra Šteina (27.09.1940-21.09.2014).

Izsakām līdzjūtību tuviniekiem, draugiem un kolēģiem!

 

skatīt


18.09.2014.

Baltijas teātra festivāls atgriežas Rīgā


Pirmo reizi Latvijā - izcilā beļģu režisora Luka Persevala iestudējums „Makbets”.

Ar Valsts Kultūrkapitāla fonda, Latvijas Kultūras ministrijas un Rīgas domes atbalstu no 10. – 20.oktobrim Latvijā norisināsies Baltijas Teātra festivāls 2014, kas katru gadu notiek kādā no Baltijas valstīm. Šogad festivāls piedāvās ne vien Lietuvas un Igaunijas labākos oriģināldramaturģijas iestudējumus, bet arī plašu gada balvas teātrī „Spēlmaņu nakts” nominēto izrāžu programmu, kā arī labākās pēdējās sezonās tapušās izrādes bērniem un jauniešiem.

Kā īpašais viesis festivālu noslēgs Festivāla BALTIC HOUSE producētā izrāde „Makbets”, kuru veidojis Eiropas pēdējā laika viens no izcilākajiem režisoriem Luks Persevals.

Lielākā daļa izrāžu notiks Rīgas teātros. Festivāls sāksies ar Bērnu programmu (10.-12.oktobris), kuru vērtēs arī īpaši izveidota bērnu žūrija, kas festivāla beigās pasniegs savu balvu viņuprāt labākajai bērnu izrādei. No 13. – 16. oktobrim skatītājiem un ārzemju teātra kritiķiem tiks piedāvāta „Spēlmaņu nakts” nominēto izrāžu skate, savukārt 17., 18., 19.oktobris būs tieši Baltijas Teātra festivāla konkursa dienas, kurās Lietuva sevi pieteiks ar starptautisku atzinību ieguvušo izrādi „Have a Good Day!”, producents – Operomānija un Viļņas Leļļu teātris ar izrādi pieaugušajiem „Šai pasaulei neatbilstošs”, Igauniju festivālā pārstāvēs slavenais NO99 teātris ar izrādi „NO54 Trešdiena” un Andrī Lūpa „Katastrofa divos cēlienos „Dūja”” Marias Pētersones režijā, savukārt Latvija konkursā piedalīsies ar Jaunā Rīgas teātra izrādi „Oņegins, Komentāri” un Teātra TT izrādi „Minga rēgi”. 

Ar pilnu festivāla programmu un papildus informāciju var iepazīties spelmanunakts.lv/festivals 

Biļetes uz festivāla izrādēm – bilesuparadize.lv un teātru kasēs.

 „Spēlmaņu nakts” skates izrādēm tiks nodrošinātas anotācijas angļu valodā, savukārt festivāla konkursa izrādes tiks tulkotas angļu un latviešu valodās.
20.oktobrī plkst. 19:00 Latvijas Nacionālā teātra Lielajā zālē būs skatāma izrāde „Makbets”. Viesizrādes nodrošināšanu atbalsta Rīgas dome, VAS Latvijas Dzelzceļš un Latvijas Nacionālais teātris. 

„Makbets” ir visvairāk spēlētā Šekspīra luga. Luka Persevala versijā tā ir gotiska balāde par pazaudēto dvēseli.Izrādes ilgums – 2 stundas, spēlē vadošie Pēterburgas aktieri.Luku Persevalu Šekspīra Makbets ieinteresējis tieši vācu dzejnieka Tamasa Braša tulkotā varianta dēļ, jo tas ir piesātināts ar liktens dramatismu, kas raksturīgs vācu pēckara paaudzei kā Austrumu tā Reitumu pusē.Izrāde ļoti labi sasaucas ar mūsdienām, ar bezcerīgajiem centieniem izlabot godkārīgos un patmīlīgos varas medniekus. Luka Persevala izrādes jau vairakkārt piedalījušās festivālā Baltic House, bet šī ir viņa pirmā režija Krievijā. 

Luks Persevals (Luk Perceval, 1957) ir dzimis Beļģijā, studējis aktiermākslu Karaliskajā Konservatorijā Antverpenē. 1984. gadā kļuva par vienu no neatkarīgā teātra Blauwe Maandag Compagnie dibinātājiem, kur uzsāka savu režisora karjeru. Kopš 2009./2010. gada sezonas ir Hamburgas Thalia Theater vadošais režisors.1999. gadā par Hamburgas Vācu Teātra un Zalcburgas teātru festivāla kopprojektā radīto inscenējumu "Kaujas!" ("Ten Oorlog") saņem balvu "Gada inscenējums" Berlīnes teātra festivālā. Ar šo darbu Luks Persevals ieguva atpazīstamību un kopš tā laika tiek uzskatīts par vienu no izcilākajiem Eiropas teātra režisoriem.

Festivāls Baltic House (Baltijski dom, Pēterburga, Krievija) darbojas kopš 1991.gada, 2000.gadā tam ir piešķirts starptautiskā mēroga teātra foruma statuss. Festivāla darbības laikā tajā ir piedalījušies vairāk nekā 100 teātru no 30 valstīm, tostarp arī Latvijas vadošie teātri. Šogad, piemēram, festivālu atklās itāļu metaforiskā teātra adepts Romeo Kastaluči ar izrādi "Jūlijs Cēzars. Monologi." Baltic House ir viens no retajiem lielajiem projektiem, kurš strādā pie starptautisku sakaru nodibināšanas starp Krieviju, Baltijas un Eiropas valstīm. Festivālā daudzkārt ir viesojušies Latvijas teātri, to regulāri apmeklē mūsu kritiķi un teātru menedžeri. Festivālam ir pastiprināta interese arī par orģināldramaturģiju, tiek rīkoti jaunāko lugu lasījumi, uz kuriem ir bijuši uzaicināti arī Latvijas dramaturgi.
*2000. gadā, Rīgā tika parakstīta vienošanās starp Lietuvas Teātra savienību, Igaunijas Teātra savienību un Latvijas Teātra darbinieku savienību. Uz „Baltijas teātra pavasara” ideju bāzes veidoto festivālu „ Baltijas mūsdienu drāmas festivāls Skats 2005” pirmo reizi realizēja Latvijas Teātra darbinieku savienība sadarbībā ar Latvijas Dramaturgu ģildi un Latvijas Jaunā Teātra institūtu. Latvijā festivāls notiks jau ceturto reizi. Festivāls veicina regulāru sadarbību starp Baltijas reģiona valstīm, dodot iespēju iepazīt katras valsts teātra darba metodes un attīstības tendences orģināldramaturģijas jomā gan teātra mākslas profesionāļiem, gan plašam interesentu lokam. 

skatīt


12.09.2014.

IZSAKĀM LĪDZŪTĪBU!


Mūžībā aizgājis kinokritiķis, žurnālists un teātra zinātnieks Normunds Naumanis.

Izsakām līdzjūtību Normunda Naumaņa tuviniekiem, draugiem un kolēģiem!

Atvadīšanās no Normunda Naumaņa (12.01.1962.- 12.09.2014.) - 16. septembrī Jaunā Rīgas teātra Kamerzālē plkst. 12:00 - 14:00

skatīt


01.09.2014.

mūžībā aizgājis pazīstamais gleznotājs, scenogrāfs un filmu mākslinieks Dailis Rožlapa


2014. gada 27.augustā mūžībā aizgājis pazīstamais gleznotājs, scenogrāfs un filmu mākslinieks Dailis Rožlapa.

 Dailis Rožlapa (dz. 1932.g. 10. novembrī) izstādēs piedalījās kopš 1958. gada. Veidojis scenogrāfiju Rīgas, Valmieras, Liepājas, Kauņas, Šauļu, Paņevežas teātros. Strādājis par mākslinieku inscenētāju Rīgas kinostudijā, piedaloties daudzu populāru latviešu filmu veidošanā - "Vella kalpi vella dzirnavās", 1972; "Pūt, vējiņi!" 1973; "Melnā vēža spīlēs", 1975; "Īsa pamācība mīlēšanā", 1982; "Aija", 1987, u.c.

 1983. gadā piešķirts LPSR Nopelniem bagātā mākslas darbinieka nosaukums; 1974 - 7. Vissavienības kinofestivālā filmai "Pūt vējiņi" piešķirta balva par labāko klasikas ekranizējumu; LPSR Augtākās Padomes Prezidija Goda raksti - 1967.g., 1970.g., 1978.g.; 1979 - PSRS TSS izstādē Bronzas medaļa par skicēm filmai "Pūt vējiņi".

 Līdztekus sasniegumiem teātrī un kino, D. Rožlapa darbojās arī glezniecībā, gleznojot gk. Ainavas - sākumā akvareļa un eļļas , tad guašas, temperas, bet kopš 70. gadiem jauktās tehnikās, tiecoties pēc noskaņas un faktūras izteiksmības."(R.Lāce "Māksla un arhitektūra biogrāfijās").

 Atvadīšanās no mākslinieka notiks 2014.gada 4.septembrī plkst. 13.00 Rīgas krematorijā lielajā zālē.

 

skatīt

© 2014 LTDS / all rights reserved / designed by Emīls Linga